Skontaktuj się z nami

agnieszka_pieron@op.pl

+48 501013359

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Jesteśmy hodowlą wolną od FeLV i FIV.
09 kwietnia 2022
Co to oznacza i jakie ma znaczenie dla hodowli???
Wirus białaczki kotów (FeLV) może przenosić się podczas wzajemnego lizania się przez koty (dotyczy to także pięlęgnowania kociąt przez matkę) lub przez ranę po ugryzieniu.
Na skutek zakażenia wirusem FeLV może dojść do rozwoju różnych chorób przewlekłych, a także do rozwoju nowotworów złośliwych. Nie istnieje żaden lek, który niszczy wirus białaczki kotów lub leczy choroby wywołanej przez ten drobnoustrój. Koty, u których potwierdzono lub podejrzewa się białaczkę wirusową, nie powinny być rozmnażane, a poza tym stanowią zagrożenie dla innych kotów, ponieważ mogą rozsiewać wirus.
FIV (ang. feline immunodeficiency virus) to wirus nabytego niedoboru immunologicznego występujący u kotów domowych. Potocznie nazywany jest kocim HIV, ponieważ powoduje chorobę, która ma podobny przebieg jak AIDS u ludzi. FIV jest schorzeniem nieuleczalnym, ale dzięki odpowiedniej opiece można przedłużyć życie pupilowi i znacznie podnieść jego komfort. Koci wirus FIV powoduje zespół nabytego niedoboru odporności. Oznacza to, że w przebiegu choroby dochodzi do trwałego uszkodzenia układu immunologicznego czworonoga. Do zakażenia wirusem FIV dochodzi poprzez kontakt zdrowego zwierzęcia z wydzielinami chorego – śliną, krwią, moczem, nasieniem, mlekiem lub innymi płynami ustrojowymi.
 
Zatem w każdej hodowli koty powinny być poddane badaniom na obecność FeLV i FIV, abyśmy mieli pewność, że kociaki, które się rodzą są ZDROWE.